Do Monopoli jsem se koncem října vypravila se svou nejlepší přítelkyní, kamarádkou do deště i pohody, Petrou. Za těch bez mála šest let, co se známe, jsme procestovaly už docela hodně, ale v Itálii, kterou máme obě dvě rády, jsme ještě spolu nebyly.
Takže jedeme, teda letíme. A náš čtyřdenní výlet na jih Itálie, do regionu Apulie, v italštině Puglia, jsme si opravdu užily a načerpaly sluníčko a energii na nadcházející dlouhé zimní večery.
Ráda se s vámi podělím o tipy, kam se podívat, co dobrého a kde ochutnat, kde se ubytovat a jak nasát atmosféru alespoň části tohoto regionu “podpatku italské boty” na pobřeží Jadranského moře.
Nechte se inspirovat a přečtěte si mé postřehy, které se vám mohou hodit, pokud se kamkoliv do Apulie či přímo do Monopoli vypravíte 🙂
Čím je Apulie / Puglia vyjímečná?
- První italský region, ve kterém se začal vyrábět olivový olej
- Jsou zde dvě místa světového dědictví UNESCO – Alberobello a Castel del Monte
- Pět pláží má Blue Flag (nejčistší anejkrásnější pláže)
- Roste tu 50 milionů olivových stromů
- Vyrábí se tu až 200 typů těstovin
- Podpatek Itálie má 800 km pobřeží
- Najdete tu neuvěřitelných 1 000+ domů trulli
La Dolce Vita e farniente
Sladký život a sladké nicnedělání. Tolik typické pro Italy. Oni si umí život užívat a vždycky pro mne byli inspirací, abych i já zpomalila, nadechla se a vychutnala chvíle volna. A i proto do Itálie tak ráda jezdím.
A proč zrovna do Monopoli?
Možná to byla náhoda, nebo jsme byly OBĚ ve správný čas na správném místě.
Letenky jsem měla koupené a hledala ubytování, klasicky na booking.com. Líbil se mi tam jeden apartmán, tak jsem si ho chtěla “proklepnout” i jinde a hledala jsem na internetu a zrovna mi vyskočil odkaz na Lucii Čambálovou a její cestovní agenturu ČambiTour.
“O té holce jsem už někde slyšela nebo četla,” říkám si. No jasně, ona se specializuje přímo na Monopoli, městečko, ve kterém jsem si vyhlédla ubytování a zrovna i tento apartmán má ve svém portfoliu. Tak jsem jí napsala….
Lucie zareagovala během chvilky, poslala mi fotky i jiných na náš termín volných apartmánů a dala mi čas na rozmyšlenou. Ve hře jsem totiž měla ještě město jižněji, ale ve vnitrozemí, Lecce. Nakonec ale volba, i díky Lucčiným doporučením a jejím osobním zkušenostem, padla na Monopoli. A rozhodně toho nelituji. Ba naopak. A do Lecce jsem si zajela vlakem…..ale o tom víc dál v článku.
Každopádně Lucii a její ČambiTour a www.monopoli.cz a hlavně její profesionální a lidský přístup mohu jen a jen doporučit.
Ale zpět k tomu, jak naše cesta do Apulie začala.
Ekonomicky nemusí být vždy nejpohodlněji
Náš trip se začal vlastně už v létě, když jsem koupila co nejlevnější letenky u nízkonákladové společnosti Wizz Air.
Z Prahy do Bari zpáteční pro jednu za 110 Euro. Jasně, mnozí cestovatelé namítnou, že to není úplně nejlevnější letenka, ale musely jsme datum cesty přizpůsobit i kvůli pracovním povinnostem. Tam v úterý 24. října a zpět v sobotu 28. října.
Nejlevnější letenka však pro nás z jihu Moravy znamená dopravit se z Mikulova do Prahy brzy ráno nebo v noci vlakem a pak to samé zpět večer.
“A proč neletíte z Vídně, však to máte nejblíž?”, slyšela jsem nejedenkrát od přátel i známých. Máme, jasně a je to nejpohodlnější cestování. Ale Wizz Air z Vídně do Bari nelétá. Letenky na náš termín by z vídeňskoho letiště od jiných dopravců stály minimálmě o 80 Euro víc. Takže volba padla na Prahu. Včetně zdlouhavého cestování na letiště.
A to jsme ještě netušili, že v den odletu zažijeme takové malé cestovatelské dobrodružství.
Dávej pozor na to, co si přeješ!
“A kde to Bari, kam letíte, vůbec je?,” byla druhá nejčastější otázka, kterou jsem dostávala. S geografickou přesností jsem vysvětlovala, že je to v jižní Itálii na úrovni Neapole, která leží na západním pobřeží a my poletíme na východní. Do Neapole bych se taky ráda někdy podívala.
Let z Prahy do Bari trvá s Wizz Air necelé dvě hodiny. Jenže v Bari byl tak siný vítr, že pilot, byť se dvakrát snažil přistát, nakonec situaci z bezpečnostního hlediska vyhodnotil a zamířil na letiště v Neapoli. Takže přání se mi částečně splnilo 🙂
Náhradními autobusy jsme se pak všichni přesouvali tři hodiny napříč celou Itálií, míjeli Vesuv, překonali Apeniny a večer kolem šesté jsme byli na letišti v Bari.
No komu se to během dne poštěstí, vidět západní i východní pobřeží Itálie 🙂 Ale bezpečnost je nade vše.
A tady vám prozradím už jedno tajemství hned. Příště, kamkoliv, už jenom z Vídně 🙂 Protože jízdenky za vlak a hlavně ten čas a pohodlí stojí za to připlatit si za letenku o nějakou tu stovku víc. Přeci jenom je nám 40+ a nejsme tak bohaté, abychom si kupovaly levné věci.
Jak se dostat z letiště v Bari do Monopoli?
Těch možností je víc, levnější autobusem, ale my zvolili vlak /metro. Vstup do Stazione Ferroviaria / Railway Station je hned vedle letištní haly a do centra jsme dojely za 15 minut. Lístek stál 5 Euro.
Jízdní řád metra: www.ferrovienordbarese.it
V Bari to trvá jen necelých 5 minut na přestup na hlavní nádraží / Stazione Centrále, kde jsme si koupily lístek do Monopoli za 3,20 Euro. Vlaky jezdí docela často a cesta trvá půl hodiny.
MONOPOLI
Do Monopoli, které má asi 50 tisíc obyvatel, jsme dorazily večer po osmé a vypravily se pěšky směrem do historického centra. Tam jsme byly ubytované v apartmánu Stella v Albergo Difusso Monopoli. Ubytování jsme měly zajištěné přes ČambiTour a Lucie nám dala ještě pár tipů, jak si užít pobyt.
Bylo už po hlavní turistické sezoně, i když zde davy turistů neuvidíte ani v létě. Není to klasické přímořské letovisko, spíš takové výletní místo pro Italy, a nejenom pro ně.
Pokud chcete nasát autentickou atmosféru, procházet se uličkami starého města, pochutnat si na rybách a mořských potvorách všeho druhu, k tomu si dát sklenku apulijského vína Primitivo a nezapomenout ochutnat výbornou italskou zmrzlinu, tak je Monopoli tím pravým místem. A ráno můžete začít dobrou kávou v Caffe del Porto, jak jsme to dělaly my spolu s místními.
Co určitě v Monopoli navštívit
- Samozřejmě musíte projít uličkami starého města skrz na skrz.
- Zajít do přístavu přes den a má to své kouzlo i pozdě večer.
- Navštívit jeden z více než dvaceti kostelů včetně katedrálu Madonna della Madia.
- Na Piazza G. Garibaldi si dát zmrzlinu v cukrárně Carusa, dělají tu jednu z deseti nejlepších zmrzlin na světě.
- Pláže v Monopoli jsou malé, ale voda tyrkysově modrá. My se už koncem října nekoupaly, ale doporučení na příště máme na městskou pláž Portavecchia, další menší pláže jsou jižně od města.
Co jíst & pít a vyzkoušené tipy
Byl by hřích neochutnat, když už jsme byly v Itálii, něco z autentické kuchyně. Základem pro zdejší region jsou dary moře, olivový olej, zelenina a těstoviny. Typické pro Apulii jsou orecchiotte, těstoviny ve tvaru ouška.
Region má také bohatou tradici ve vinařství. Nejpopulárnější vína jsou bílé Locorotondo a červené Primitivo, Negroamaro a Nero di Troia. Ale upřímně, apulijská vína nás, holky z Moravy, moc neoslovila.
Moje všechny tipy, kde jsme v Monopoli jedly, jsou v historickém centru poblíž moře:
Osteria Perricci, Via Orazio Cones 1 – dobrá, domácí kuchyně, mořské plody i těstoviny, velmi přijatelné ceny, příjemné autentické prostředí
Trattoria Il Brigante, Via Cavaliere 17 – příjemná tratorie
La Locanda sul Porto, Via Cristoforo Colombo 10/11 – skvělé místo, výborná nabídka čerstvých ryb a plodů moře, precizní obsluha. Za nás 1 v Monopoli i když ceny jsou trochu vyšší, ale odpovídají nabídce a kvalitě.
POLIGNANO A MARE
Jen pár minut vlakem na sever od Monopoli a za 1,10 Euro je městečko Polignano a Mare.
Svou hlavní krásu ukrývá v uličkách starého města a ve skalních vyhlídkách odkud jsou jedinečné pohledy na útesy a moře. A určitě si zajděte pod starý římský most, kde je malá veřejná pláž.
Co jíst & pít a vyzkoušené tipy
Pescaria, Piazza Aldo Moro 6/8 – rybí fast food v moderním stylu
ALBEROBELLO
Jedinečnou atrakcí Apulie jsou trulli. Tyto tradiční obílené domy s kuželovitou střechou a malovanými symboly/znaky pro štěstí, lásku, dlouhý život …. jsou pro zdejší region typické a dodávají mu pohádkovou atmosféru. My jsme se do “hobitího městečka”, které je zapsané na Seznamu památek UNESCO vydaly autobusem za 2,80 Euro. Vstup do části, kde trulli jsou, je volný, bez vstupného a v některých domech se stále ještě bydlí, či slouží jako penziony, kavárny a obchůdky a do některých vás nechají jejich obyvatelé i nahlédnout. Procházet se tu můžete jak dlouho chcete, ale dvě hodiny nám bohatě stačily.
Koncem října tu bylo docela málo turistů, v hlavní sezoně tu bude plno. Ale rozhodně to stojí za to.
Co jíst & pít a vyzkoušené tipy
Záměrně jsme vynechaly restaurace a kavárny přímo mezi trulli a našly jsme rodinnou restauraci Ristorante La Cantina na Vico Lippolis 8. Vařil přímo majitel a všechna jídla jsou z místních surovin. Fantastické, hlavně orecchiette s kaštany a hříbky.
LECCE
V pátek, den před odletem, jsme se vypravily vlakem do Lecce, známého jako “Florencie jihu”. Chtěla jsem to barokní město vidět. A opravdu “ baroko, kam se podíváš”. Jedna z největších pamětihodností – Santa Croce / bazilika svatého Kříže zrovna procházela rekonstrukcí, což mne, přiznám se trochu mrzelo, ale barokních památek je ve městě spousta.
A uprostřed historického centra na hlavním náměstí Piazza Sant’Oronzo je zachovalý římský amfiteátr, který je dodnes z části používán. Stojí tu i symbol města, bronzová socha patrona Oronza trůnícím na římském sloupu a v bývalé radnici „sedile“ je velké informační centrum.
Co jíst & pít a vyzkoušené tipy
Co je ale v Lecce jedinečné, tak to je zmrzlina! Kousek od hlavního náměstí na Via Trinchese 7 je cukrárna a zmrzlinárna Natale. Kopeček fantastické zmrzliny za 2 Eura. A vybírat si můžete z neskutečných 82 druhů a jedna lepší než druhá.
Pohodu a odpolední sluníčko jsme nasávaly ve vinném baru i galli na náměstí Piazza S. Castromediao 9, kousek od Santa Croce s bohatou nabídkou apulijských vín a degustací místních produktů.
Co ještě stojí v Apulii v okolí Monopoli za vidění? A já určitě navštívím a prozkoumám příště.
Jeskyně Castellana je jedinečnou přírodní atrakcí jen 45 kilometrů od Bari. Nádherně tvarované jeskyně vznikly před více než 900 miliony lety a jsou delší než 3 000 metrů.
Ostuni – středověké město, které září jako maják bílého světla přes kopce a nekonečné olivové háje. Na nejvyšším vrcholku je katedrála z 15 století a arcibiskupský palác.
Pláže – my jsme tu byly až koncem října, takže na koupání to už rozhodně nebylo. Ale pláže tu jsou, co aspoň říkají místní i zasvěcení, jedny z nejkrásnějších na Jadranském pobřeží a v celé Itálii. Řada z nich navíc získala certifikát Blue Flag – nejčistší a nejkrásnější pláže. Fantastické jsou i úchvatné skalní útesy a útvary, skryté zátoky, křišťálově čistá voda a písčité i oblázkové pláže.
Něco málo k nákladům:
Letenka: 110 Euro
Ubytování: 61 Euro / noc / dvoulůžkový pokoj – na 4 noci pro jednu to stálo 122 Euro
Jídlo: primi (většinou těstoviny, hlavní jídlo – oběd nebo večeře) včetně skleničky vína vyjde na cca 10-15 Euro, pizza od 7 Euro.
Káva: 0,80 Euro (tak jak ji pijí přímo Italové – u baru)
TIP: pokud se už posadíte ke stolu a musí vás číšník obsloužit, počítejte s tím, že zaplatíte o 1 Euro navíc.
Celkové útraty na místě, za jídlo a pití, výlety jsou velmi individuální, je to od toho, jak moc si chcete dopřát a co máte rádi. Já financí za cestování nikdy nelituji, jsou to zážitky k nezaplacení, vzpomínky na celý život a mnohdy velké životní lekce. Výlet do Monopoli jsme si užily, viděly kus regionu Apulie, jedly do sytosti, hlavně spousty ryb, ochutnaly zmrzliny, zdejší vína a užívaly si atmosféry. Dopřály si, na co jsme měly chuť, včetně mísy syrových darů moře 🙂
Apulie je připravená na vaši peněženku, ale například v porovnání s Římem, Florencií, alpskou částí nebo přímořskými letovisky na severu, poměrně levnější.
Chci vám ale říct, že ne vždy musí člověk utratit obrovské peníze, aby načerpal energii, užil si atmosféru místa a pochutnal si. Právě naopak, když víte, jak na to.
Víc o tom, jak cestovat na vlastní pěst a bez cestovky se dozvíte na mém blogu – v mém e-booku Cestujeme bez cestovky.
Slíbené tipy na závěr
- Po Itálii se dá skvěle cestovat vlakem. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Jízdenky lze koupit předem na internetu, nebo se kupují v automatu na nádraží a ty pak nezapomeňte před cestou označit ve strojku na peronu.
- Z nádraží v Monopoli do centra je to na pohodu pěšky 15-20 minut, takže není potřeba platit taxi a my tak ušetřili 20 Euro, za které nás chtěla místní taxikářka odvézt 🙂
- Čekáte na bus či vlak a stále nejede, nepanikařte. Jste v Itálii, však on přijede, jen mu dejte chvíli čas. A my tam dokonce zažily stávku na železnici, kdy vlaky od 9 do 13 hodin neměly jezdit. Nakonec některé jely, to podle toho, jestli se strojvedoucí ke stávce přidal či nikoliv…takže se v tom vyznejte 🙂
La dolce vita e farniente
Věřím, že vám můj článek z výletu do Apulie s tipy, jak nasát atmosféru a užít si italskou pohostinnost, pomohl a inspiroval vás.
Byl už někdo z vás v okolí Bari? Pokud ano, tak budu ráda, když doplníte do komentářů pod článek svoje tipy. Moc ráda si je všechny přečtu.
A pokud budete chtít můj článek sdílet, tak díky za to. I podle toho poznám, že se vám článek líbil a že vám pomohl.
Více fotek z výletu do Apulie najdete zde <