Věděli jste, že Olomouc byla prestižním cestovním průvodcem Tajná Evropa od Lonely Planet vyhlášena za nejkrásnější město České republiky? Že ne? A nebo že to víte, protože ji máte rádi stejně jako já.
Jasně. Je to opravdu jedno z nejkrásnějších měst. A i když šesté největší v České republice, tak je docela takové „kapesní“, protože ty nejzásadnější a nejzajímavější pamětihodnosti zvládnete navštívit za půl dne. A ještě vám zbyde spousta času na dobrou kávu a zákusek v některé z kaváren a večer zajdete na pivo. Je tu pár místních minipivovarů s jedinečnou atmosférou.
Tak se vydejme objevovat Olomouc
Já se sem vypravila koncem ledna, záměrně. V pátek 26. 1. byla totiž Noc hotelů, kterou vyhlašuje Asociace hotelů a restaurací České republiky. Je to akce, kdy se v Praze, Brně, Olomouci a Karlových Varech návštěvníkům otevřelo několik unikátních hotelů za symbolickou cenu. Byl to teprve druhý ročník a řekla bych moc povedená akce! A tak se těším na příští rok. Akce se začíná prodávat vždy na podzim. Doporučuji si tedy hlídat a vychytat místo, které vás zajímá.
Tentokrát jsem si vybrala Theresian Hotel & Spa, velmi citlivě zrekonstruovaný a teprve před nedávnem otevřený čtyřhvězdičkový designový hotel nedaleko centra, hned vedle Terezské brány. Je to jedno z kouzelných míst, které doporučuje i můj oblíbený projekt Amazing Places / Kouzelná místa v ČR. A svůj olomoucký výlet jsem si prodloužila na celý víkend, včetně toho, že jsem si užila wellness v nejvyšším patře hotelu a fantasticky bohaté snídaně. Na ty si mimochodem můžete do hotelu zajít, aniž byste zde byli ubytovaní, stejně tak do wellness.
heresian Hotel & Spa
Olomouc je kouzelná, jedinečná a věděli jste, že ….
- Sloup Nejsvětější Trojice je od roku 2000 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Se svými dvaatřiceti metry je to největší morový sloup v Česku.
- Světovou raritou je také původně středověký orloj na průčelí radnice, který byl po 2. světové válce přetvořený v duchu socialistického realismu. Je to jeden z mála heliocentrických orlojů na světě.
- Dóm sv. Václava má nejvyšší kostelní věž na Moravě (100,65 metrů) a druhou nejvyšší v Česku. Prvenství drží věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (102,26 metrů).
- Na Horním náměstí, kousek od radnice, je třímetrový bronzový model histrockého jádra města.
- Naproti Dómu sv. Václava je poesiomat. Jeden z mých olomouckých tajných tipů, o kterém se ještě zmíním.
Procházka Olomoucí
V sobotu ráno poté, co jsem se výborně vyspala a posnídala v hotelové restauraci, mj. v pátek se svou kamarádkou spolucestovatelkou ještě odvolila ve 2. kole prezidentských voleb, jsem se vypravila objevovat Olomouc. Začala jsem i skončila přímo na Horním náměstí, v centru historického jádra města. A pro tentokrát jsem měla vytipováno pár míst, včetně kavárenských zastávek, které jsem chtěla vidět. Nechte se inspirovat.
Horní náměstí
- Sloup Nejsvětějsí Trojice na Horním náměstí je památkou UNESCO. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů a 6 reliéfů s apoštoly a tím je olomoucký trojiční sloup největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Se svými 32 metry je nevyšším sloupem u nás.
Jeho vysvěcení se v roce 1754 osobně účastnila císařovna Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Lotrinským. - Radnice slouží svému účelu už více než 600 let. Nyní se rekonstruuje, ale opravy by letos měly skončit. Radniční věž je přístupná s průvodcem, ale pozor! Je otevřena až od března a prohlídky jsou v 11 a v 15 hodin. Doporučuji si je rezervovat.
- Olomoucký orloj patří mezi světové unikáty. Jeho počátky spadají až do 15. století a postupně prošel mnoha úpravami. Ta současná podoba je z 50. let 20. století a je poplatná tehdejší oficiální estetice socialistického realismu. A kromě folklorních motivů Jízdy králů zde najdete postavy představitelů pracující třídy.
Přesně v pravé poledne probíhá produkce.
Olomouc je známá i svými barokními kašnami. Mne však vždy nejvíc láká ta novodobá Ariónova kašna z roku 2002, která je inspirovaná antickou mytologií. Jejím autorem je olomoucký rodák žijící ve Francii, sochař Ivan Theimer. Námětem sochařské výzdoby je pověst o řeckém básníkovi, pěvci a hráči na kitharu Ariónovi, kterého zachránil z mořských vln delfín.
Všechny plastiky jsou pokryty drobnopisným reliéfním dekorem, který oslavuje Moravu, Olomouc a Olomoučany a rozhodně stojí za to se tu chvíli zdržet a „luštit“. A nezapomeňte si pohladit pro štěstí želvu, která stojí vedle oválného bazénu kašny.
Cestou k Václavskému návrší
Z Horního náměstí jsem se vydala na Václavské náměstí, kde je Dóm sv. Václava a Arcidiecézní muzeum. Cest tam vede několik, ale když se vypravíte z centra ulicí Mahlerovou, tak dojdete ke kapli sv. Jana Sarkandra. Všechny olomoucké pamětihodnosti a důležitá místa jsou skvěle značena a navigační systém tu mají perfektní.
- Kaple sv. Jana Sarkandra, vznikla na místě městské věznice, ve které byl v roce 1620 tento katolický kněz mučen. V jejím suterénu je dochován dokonce původní skřipec, na kterém byl světec umučen.
Na svého svatého jsou Olomoučtí právem hrdí. V roce 1995 byl svatořečen papežem Janem Pavlem II., a přestože se jedná o poměrně nového svatého, který má zatím jen málo kostelů, tak v Olomouci jeho sochu najdete mj. na Sloupu Nejsvětější Trojice.
- Arcibiskupský palác na Biskupském náměstí rozhodně neminete. Je to impozantní původně barokní budova, která je dodnes rezidencí olomouckých biskupů. Dovnitř jsem tentokrát nešla, protože prohlídky se tu konají až od dubna do října.
Václavské návrší
- Od Arcibiskupského paláce je to už kousek na Václavské náměstí (návrší), kterému dominuje Dóm sv. Václava. Katedrála s dvouvěžovým průčelím patří neodmyslitelně k panoramatu Olomouce a její třetí věž, měřící 100,65 metrů, je nejvyšší na Moravě. A i zde se setkáte se sv. Janem Sarkandrem. Na oltáři při jednom z pilířů je umístněn relikviář s jeho ostatky.
Neméně významný je ale i náhrobek posledních olomouckých Přemyslovců. Kdysi totiž na návrší stával přemyslovský hrad. Postupem doby byl překryt církevními budovami i katedrálou. Na hradě však pobýval poslední Přemyslovec Václav III., král český, polský a uherský, který zde byl v roce 1306 úkladně zavražděn. A tím vymřela dynastie Přemyslovci po meči.
O několik stovek let později, v roce 1767, zde pár týdnů pobýval i mladý W. A. Mozart, který v Olomouci složil 6 symfonii F dur. - V dřívějším kapitulním děkanství je dnes Arcidiecézní muzeum, které hýčká mj. skvosty barokního malířství. Je to poměrně mladé muzeum, vzniklo teprve v roce 1998, a k jeho založení opakovaně vyzýval i papež Jan Pavel II., který Olomouc v roce 1995 navštívil.
Muzeum je otevřeno denně kromě pondělka od 10 do 18 hodin. Každou neděli a také první středu v měsíci je vstup volný.
A drobnou, leč důležitou, službou jsou veřejné toalety zdarma hned při vchodu do muzea. Určitě vás zaujmou i svým velmi moderním designem.
Zpět na Horní náměstí s gastro zastávkami
Cestou zpět z Václavského návrší do centra jsem se zastavila v Koželužské ulici v Restauraci Podkova. Kdysi byla budova začleněna do olomouckého opevnění a celý objekt využívala armáda. Dnes interiér restaurace připomíná spíš zámek, nebo se o to majitelé snažili. Každopádně já jsem si pochutnala na česnečce s olomouckými tvarůžky, kterou v rámci projektu Ochutnejte Hanou měli v denní nabídce.
Kam jsem chtěla rozhodně v Olomouci jít je kavárna Sophie’s Café v přízemí hotelu MISS SOPHIE´S OLOMOUC na Denisově ulici 33. V nabídce mají domácí dezerty, které peče Sophie, voňavou kávu La Bohéme, chleby obložené tvarůžky a k tomu místní pivo Chomout a spoustu dalších dobrot. Naprostá pohoda, seděla jsem si tu v pohodlném křesle, četla knížku a sledovala kromě příjemného poklidného ruchu i výsledky prezidentských voleb. Ještě před tím jsem si však odskočila do nedaleké tak trochu jiné cukrárny.
Když Olomouc, tak tvarůžky
Na Denisově ulici 13 jsem objevila netradiční cukrárnu Tvarůžková cukrárna, kde můžete ochutnat spoustu tvarůžkových moučníků. Výborná je tvarůžková kremrole nebo pohankový košíček.
Dát si v Olomouci nejznámějsí regionální potravinu – Olomoucké tvarůžky – je snad povinností. Málo kdo ale ví, že se nevyrábí přímo v Olomouci, ale v nedalekých Lošticích, kde je také Muzeum Olomouckých tvarůžků. Je zde i podniková prodejna, kde koupíte kompletní sortiment této speciality, která se skvěle snoubí s pivem.
A kam večer na pivo?
Riegrovka – nejenom výborné pivo, třeba Echt hořká 11° nebo Cyklistická 10°, ale také steakhouse, restaurace, příjemné prostředí a skrz okno v podlaze můžete sledovat výrobu piva na vlastní oči.
Minipivovar Moritz – poctivá česká kuchyně a znamenité nefiltrované pivo Moritz, k tomu dřevěná podlaha a keramické podtácky, nezaměnitelná atmosféra starých dobrých hospod. Na chuť i na hlad doporučuji halíčský boršč a k pivu tvarůžkový tatarák.
Můj tajný tip
Na Václavském náměstí naproti Dómu sv. Václava stojí poesiomat, automat na básničky nebo taky poetický jukebox. Vybraných osmnáct autorů má přímou spojitost s Olomoucí, buď tu žili, tvořili, nebo ještě tvoří a žijí.
Duchovním otcem nápadu je pražský kavárník a inspirátor Ondřej Kobza, autor projektu Piána na ulici a Olomouc je po Praze a Mariánských Lázních třetím městem, kde se dají poslouchat básně z „černé roury“.
Olomouc je krásná v kteroukoliv roční dobu
Já si Olomouc o víkendu koncem ledna užila. A rozhodně se sem během roku vrátím, protože si ji chci prohlédnout z ptačí perspektivy z radniční věže.
A zajedu i na nedaleký Svatý kopeček u Olomouce, kde je chrám Navštívení Panny Marie, monumentální barokní poutní chrám, povýšený od roku 1995 papežem Janem Pavlem II. na baziliku, minor. A úplnou novinkou je, že bylo toto poutní místo koncem ledna vyhlášeno Ministerstvem kultury ČR národní kulturní památkou.
O kousek dál je zoologická zahrada s více jak 400 druhy zvířat, safari zónou a 32metrovou vyhlídkovou věží. Pro děti tu mají dětské lanové centrum Lanáček.
Více o Olomouci najdete na oficiálních stránkách města. A rozhodně si do tohoto univerzitního města v srdci Hané udělejte výlet. Je tam co objevovat v kteroukoliv roční dobu. A jestli se vám moje tipy líbily a hodily, tak mi to napiště do komentáře.