Momentálně se plně věnuji svým novým pracovním aktivitám, a proto nepřijímám žádné objednávky na koučink.

Bojnice jsou prý nejhezčí zámek na Slovensku. Je to pravda 🙂

Babí léto na přelomu září a října lákalo k výletování. Volba tentokrát padla na Bojnický zámek, který je jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších na Slovensku a možná i ve střední Evropě. Hned vedle něj je pak nejstarší slovenská zoologická zahrada a dalším lákadlem Bojnic jsou termální prameny/lázně.

Jak se tam dostat?
My jeli autem. Přes hraniční přechod ve Starém Hrozenkově, minete Trenčín a pokračujete směrem na Zvolen. Na obchvatu Prievidze sjedete do města a podle směrovek dorazíte do nedalekých Bojnic. Ze Starého Hrozenkova je to do Bojnic asi 80 km. Parkoviště je pak kousek od zámku, vše je dobře značené a parkovné na celý den 4 Eura.
Do Bojnic se dostanete i veřejnou hromadnou dopravou. Železničkou či autobusem do Prievidze a pak městskou hromadnou dopravou do Bojnic, je to ale cestování na půl dne 🙂

Trocha historie
Slovensko moc  hradů a zámků nemá a historie toho bojnického se datuje už od roku 1113.  Tehdy to byl hrad celý ze dřeva a byl součástí dřevěného hradiska. V průběhu staletí se měnil tak, jak měnil majitele, a koncem 17. století se dostal do državy Pálfiovců. Posledním majitelem ze šlechtického rodu byl gróf Ján František Pálfy, který začal financovat přestavbu hradu podle gotických staveb ve Francii. Poslední obrovská přestavba zámku se pak konala v roce 1889 a trvala dlouhý 22 let. Po smrti posledního majitele Jána Pálfyho nastali spory o majetek. Ján Pálfy totiž neměl potomka. V roce 1938 nakonec zámek koupily Baťovy závody sídlící v nedalekém městě Partizánske (dříve Baťovany). A po druhé světové válce připadl zámek státu a byl znárodněný. Od té doby je tam muzeum a v roce 1970 byl zámek vyhlášený za národní kulturní památku.

Co tam můžete vidět?
Zhruba 1,5 hodinová prohlídka zámku stojí 8 Euro pro dospělého. My měli výbornou průvodkyni, která poutavě vyprávěla, a prohlídka zámku s ní byla opravdovým zážitkem.

Mezi nejcennější z šesti tisíc sbírkových předmětů, které spravuje Slovenské národní muzeum, patří tzv. Bojnický oltár od mistra Narda di Cione ze 14. století.

Nejhezčí místností v celém zámku je Zlatá místnost. Celý strop je vyřezávaný z ořechového dřeva a potažený zlatem. Střed místnosti pak zdobí rokokový stůl s ozdobami a velkým zrcadlem. A není náhodou, že v tomto sále se konají například i svatební obřady.

V kryptě se nachází hrobka se sarkofágy Pálffyovců. Je tu pochovaný i nitrianský biskup. Uprostřed je červený mramor, a to je hrobka Jána Pálfyho.

Součástí prohlídky je i návštěva bojnické hradní jeskyně. Je to neobvyklý přírodní výtvor, který tvoří jediná kruhová síň o průměru 22 metrů a je vyzdobená nikoli krápníky, ale méně běžnými hráškovitými až bochníkovitými útvary. Objevena byla při kopání hradní studny a později sem byl proražen umělý vchod ze sklepení. Jeskyně je zvláštní tím, že vznikla v tzv. travertinové kupě – sladkovodními vápenci, který se vysrážel v okolí minerálního pramene. Do jednoho ze dvou jezírek v jeskyni si samozřejmě nezapomeňte hodit minci a něco si přát.

TIP: Na bojnickém zámku se také každoročně na přelomu dubna a května koná Mezinárodní festival duchů a strašidel. Pro děti ideální 🙂

A jedna praktická informace: na nádvoří, resp. v suterénu jsou toalety (bezplatné).

A hned kousek vedle zámku je zoologická zahrada, nejstarší na Slovensku. 

Kolem zámku je park s umělým jezírkem, kde můžete zpečetit svou lásku zámkem, a pak zajít na oběd.

Za mne TIP:  Restaurace a vinný bar Biograf kousek od informačního centra v Bojnicích.
Jejich dýňový krém se slaninou, krémové rizoto se šafránem a lokše plněné kachní pečínkou neměly chybu. K tomu příjemné prostředí, servírka, co vás obsluhuje v montérkách 🙂 a atmosféra kina. Restaurace se totiž opravdu nachází tam, kde bývalo první bojnické kino.

Nalákala jsem vás kousek za hranice (všedních dní)?
Bojnice jsou opravdu co by kamenem dohodil a zámek je nádherný, nejhezčí na Slovensku 🙂 A když to spojíte s návštěvou ZOO a případně termálních koupelí, tak se tu dá strávit pěkný víkend.
A nebo cestovat kousek dál na sever do podhůří Malé Fatry, do Rajecké doliny a Rajeckých Teplic, tak jak jsme to udělali my. Ale o tom až příště….

Jitka Sobotková

Jsem koučka v oblasti vztahů a osobního rozvoje. Blog píši o tom, co mě zajímá. Mou největší vášní je cestování. Ráda se s vámi podělím o své zážitky, inspirace a tipy.