Momentálně se plně věnuji svým novým pracovním aktivitám, a proto nepřijímám žádné objednávky na koučink.

7 tipů, jak si vychutnat Mikulov

– Mikulov je moje srdeční záležitost, stejně jako Itálie. A není to rozhodně náhoda, že se tomuto malému historickému městu na Břeclavsku, přezdívá právě „malá Itálie na jihu Moravy“.

Mikulov je moje město, miluju to tu. Žiji zde už dvacet let. Né že bych znala každý kámen, ale jsou místa a věci, které vám mohu s plným vědomím doporučit. Uprostřed sluncem zalité krajiny, osazené vinicemi, na úpatí Pálavských vrchů, totiž Mikulov nabízí poznávání, a to doslova všemi smysly.

  1. Ať už přijíždíte k Mikulovu z kterékoliv světové strany jeho dominanta, barokní zámek na skalním útesu, vás upoutá na první pohled. A právě toto je můj první TIP, který byste si neměli nechat ujít. V jeho útrobách naleznete řadu zajímavých expozic, které spravuje Regionální muzeum Mikulov.K nejzajímavějším patří zámecká knihovna a Sál předků a také expozice „Víno napříč staletími“. A samozřejmě evropský unikát – renesanční obří sud v zámeckém sklepení. Příjemná procházka je i nedávno zrekonstruovaným zámeckým parkem. Pokud ale chcete uniknout davům turistů a užít si příjemné chvíle odpočinku, tak si zajděte do spodní části zahrady k labyrintu nebo bylinkové zahrádce a také pod hradbami do růžové zahrady.


  2. Svatý kopeček, na jehož vrchol vás zavede nejstarší křížová cesta na sever od italských hranic, patří mezi rarity hodny zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Na jeho samém vrcholu se pyšní opravený poutní kostel svatého Šebestiána s kampanilou (zvonicí). Od nástupního místa u Domu spisovatelů na ulici Novokopečná na samý vrchol vám to zabere cca 20 minut příjemné chůze.A ten výstup a pohled na celý Mikulov stojí rozhodně za to. S sebou si nezapomeňte vzít nějaké občerstvení, protože po cestě na vrchol žádná občerstvovací stanice není. V létě však ve vinném sklepě u Domu spisovatelů bývá otevřeno a je zde degustace Vinařství Tanzberg. Jo a jedno upozornění pro cyklisty. S kolem se na Svatý kopeček fakt nedostanete. Takže ho nechte raději na penzionu či hotelu.


  3. Dalším historickým skvostem je Dietrichsteinská hrobka. Tento kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta se nachází v dolní části Náměstí. Z jeho terasy se vám naskytne jedinečný pohled nejenom na zámek a Svatý kopeček, ale také na třetí dominantu Mikulova, a tím je Kozí hrádek. A samozřejmě na samotné Náměstí s renesančními domy, kašnu se sochou Pomony s rohem hojnosti a sloup s barokním sousoším Nejsvětější Trojice. Uvnitř Dietrichsteinské hrobky je čtyřicet pět rakví s ostatky příslušníků rodu a také expozice „Od Svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů“. A když už budete nahoře, tedy na té vyhlídce,  tak se můžete podívat, kam si zajít posedět a nasát atmosféru s příchutí jihu. Můj tip – kavárna Dolce vita přímo na Náměstí, Kafe Pala, Dobrý ročník. O něco vzdálenější, odkud z Hrobky nevidíte, ale rozhodně byste ji neměli opomenout, pokud patříte k milovníkům moderní architektury a umění, je Galerie Závodný a její kavárna na Lormově náměstí.


  4. K Mikulovu neodmyslitelně patří bývalá židovská čtvrť s nejstarší a zároveň poslední dochovanou synagogou v Mikulově, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Unikátní je také židovský hřbitov, kde se nachází kolem čtyř tisíc náhrobků. Nejcennější a zároveň nejnavštěvovanější částí je rabínský vršek s náhrobky mikulovských a moravských zemských rabínů. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1605.


  5. A je tu jeden tip na příjemnou procházku do přírody na severním okraji města. V přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m m.) je jeskyně Na Turoldu, která spolu s jeskyní Liščí díra tvoří dva a půl kilometru dlouhý labyrint chodeb. Jde o největší jeskynní systém v jurských vápencích v České republice. Má svou specifickou výzdobou a přes zimu zde nacházejí své útočiště netopýři, včetně kriticky ohroženého druhu vrápence malého. Před prohlídkou jeskyně či po ní se můžete také vydat po krátké naučné stezce Geoparkem, ve kterém se tyčí 17 druhů hornin z různých částí naší republiky.


  6. A pokud si chcete Mikulov užít aktivně, například na kole, tak krajina kolem města a Pálavských vrchů je protkána sítí kvalitních značených cyklostezek, včetně několika dálkových a mezinárodních tras. Na Mikulovské vinařské stezce budete při cestě do Sedlece také míjet památník obětem železné opony „Brána ke svobodě“, který doplnil Stezku svobody, jež mapuje osudy lidí, kteří se za dramatických okolností pokoušeli překonat železnou oponu.


  7. Mikulov a víno. Spojení, které je neoddělitelné a jeho tradice sahá až do časů antického Říma. Takže to spojení Mikulova a Itálie je jasné 🙂 Jeho současnost je však daleko lákavější a vychutnat si plody mikulovské vinařské podoblasti můžete například ve vinotéce Vinařství Volařík na Kostelním náměstí, v Rodinném vinařství Mikulov, kde je moc příjemné posezení ve dvoře samotného vinařství, a letos v létě otevře přímo pod Svatým kopečkem Vinařství Fučík nový hotel Ryzlink. A jejich Ryzlink vlašský je opravdu jedinečný.

Jitka Sobotková

Jsem koučka v oblasti vztahů a osobního rozvoje. Blog píši o tom, co mě zajímá. Mou největší vášní je cestování. Ráda se s vámi podělím o své zážitky, inspirace a tipy.